Annonce – Dato 22 jun 2017
LAMILUX tilbyder løsninger op til klasse EI90
Brandsikrede ovenlys - nem montage og CE-certificerede
LAMILUX tilbyder løsninger op til klasse EI90
LAMILUX Nordic kan nu også tilbyde brandsikrede ovenlysløsninger sikret op til klasse EI90. Ovenlysløsningen tilbydes i kombination med standardprodukterne indenfor glasovenlys og ovenlyskupler, således at der kan leveres brandsikrede og ikke brandsikrede elementer til samme bygning med samme udvendigt udseende.
Det brandsikrede glas indbygges i en specialfremstillet isoleret trækarm, således at det er nemt at komme til i forbindelse med rengøring og anden service fra taget. Normalt bliver de brandsikrede glas monteret i lysningen i betondækket, men dels er det en vanskelig montage og dels er det svært at komme til.
Ovenlysene kan tilbydes i størrelser på op til 1,5 m² med ét stykke brandsikret glas. Større størrelser kræver opdeling i flere glas.
LAMILUX Nordic tilbyder et bredt produktprogram indenfor ovenlys, glastage og brandventilation og har flere specialprodukter til tagadgang, passivhus-certificerede løsninger osv.
Nybygning | København | 550 Mio.Kr
Nybygning af kontorbygning i København på 16 etager hvoraf 5 etager er unden ...
Produkt: Ovenlys