Nybygning af kontorbygning i København med 75 lejligheder på 6 etager hvor den ene etage er under jorden . Selve byggeriet er påbegyndt januar 2014 med en beregnet byggeperiode på 16 måneder til en anslået udgift på 90-120 mio kr. med et brutto areal på 8000 m².
Bygherren er Region Hovedstaden Rigshospitalet og som arkitekt er valgt GXN A/S. Projektet udføres i form af storentreprise .
Kigger vi på andre firmaer, som er koblet på byggeprojektet i Byggefaktas database, finder vi for eksempel Sweco Danmark A/S Sweco Architects som har deltaget som konstruktør ,som ventilationsentreprenør er Bravida Danmark A/S og Bravida Danmark A/S er valgt som VVS-entreprenør. El-installationerne håndteres af Bravida Danmark A/S.
Patienthotel og administration i København blev indviet i 2015 og er en del af Rigshospitalet. Hotellet rummer 74 værelser, heriblandt enkeltværelser, dobbeltværelser og handikapværelser, og fungerer som et sted, hvor patienter i langvarig behandling kan blive indkvarteret.
Det er vigtigt, at der er let adgang for både patienter og besøgende. Ved de trafikerede indgange til patienthotellet finder man Scantrons Serie 410 søjler i rustfrit stål med ringetryk og integrerede kameraer. En Serie 410 dørstation fra Scantron kan tilpasses ethvert behov og fremstår tilmed enkel og stilren. De integrerede kameraer giver receptionen mulighed for at se, hvem der ringer på, direkte på displayet på deres SLIM50T hustelefon.
Nybygning | Esbjerg | 140 mio.kr
Nybygning af boligblokke svarende til 2 bygninger i Esbjerg med 63 lejlighede...
Produkt: Adgangskontrol
Nybygning | Aarhus | 136,5 Mio.kr
Nybygning af boligblokke svarende til 6 bygninger i Aarhus med 53 lejligheder...
Produkt: Dørtelefoni
Nybygning | Horsens | 90 Mio.kr
Nybygning af boligbyggeri m.m. i Horsens med 40 lejligheder på 11 etager . Se...
Produkt: Brandkommunikation
Nybygning | Høje-Taastrup | 70 mio.kr
Nybygning af boligblokke i Høje-Taastrup med 55 lejligheder på 3 etager . Sel...
Produkt: Dørtelefoni