Anlægsarbejde af trafik & kommunikation i Odense Kommune . Selve byggeriet er påbegyndt marts 2014 til en anslået udgift på 116 mio.kr.
Bygherren er Odense Kommune By- og Kulturforvaltningen og som arkitekt er valgt Gottlieb Paludan Architects A/S. Projektet udføres i form af hovedentreprise . ,..
Arkitekter og bygherrer har i stigende grad fået øjnene op for teglklinkens unikke kvalitet, æstetik og fremragende funktionalitet – særligt dens lange levetid og store genanvendelsespotentiale.
Hver klinke er helt unik. Fra det øjeblik leret udvindes, til det færdige produkt står klar, gennemgår det en fascinerende proces. De forskellige brændingsteknikker skaber et smukt og naturligt farvespil, der giver teglbelægningen et levende og karakterfuldt udtryk.
Ud over et bredt udvalg af nyproducerede klinker tilbyder vi også genbrugstegl i forskellige varianter. En del af vores sortiment er desuden Cradle to Cradle-certificeret, hvilket understreger vores fokus på ressourcebevidsthed og cirkularitet.
Byens Bro er en vigtig del af byens udvikling, fordi den binder by og havn endnu tættere sammen. I dag ligger havnen lidt langt væk for især cyklister og fodgængere, men med stibroen kommer havnen og dens mange tilbud tættere på.
Byens Bro vil være med til at skabe mere liv på havnen. Byens Bro løber mellem Østre Stationsvej og det nye HF&VUC i Kottesgade.
Odense har ikke blot fået en flot og tryg smutvej mellem by og havn. Odense har også fået et centralt vartegn med Byens Bro.
Byens Bro er bygget med æstetikken for øje, så den ikke blot bliver en funktionel løsning, men også en smuk oplevelse både tæt på og på afstand.
På siden mod byen, løber broen ud i en plads belagt med Odense Klinken, så den smukt hænger sammen med forpladsen til den gamle banegårdsbygning.
Steffen Sten har leveret: Odense 215/105/62 og Odense 215/105/50 klinker
Få alle detaljer om dette projekt med abonnement hosAnlægsarbejde | Middelfart Kommune | 25 Mio.kr
Anlægsarbejde af boligbyggeri m.m. i Middelfart Kommune . Selve byggeriet er ...
Produkt: Teglklinker
Anlægsarbejde | København S | 80 Mio.kr
Anlægsarbejde af universitet i København . Selve byggeriet er påbegyndt juli ...
Produkt: Teglklinker
Anlægsarbejde | København | 45 mio.kr
Anlægsarbejde af boligbyggeri m.m. i København. Selve byggeriet er påbegynd...
Produkt: Teglklinker