Glaspartier med flotte designmuligheder og genbrugspotentiale

Annonce – Dato 28 jan 2025

Profilsystemet ID85 fra Skandi-Bo A/S tilbyder meget stor fleksibilitet.

Profilsystemet ID85 fra Skandi-Bo A/S tilbyder meget stor fleksibilitet

I Søborg har Skandi-Bo A/S deltaget i et renoveringsprojekt af et kontordomicil, hvor glasvægge er udført i sorte aluminiumsprofiler i profilsystemet ID85, der giver meget stor designfrihed. Samtidig tilbyder løsningen et meget stort genbrugspotentiale, hvilket er en stor fordel, når indretningsønsker og behov skifter over tid.

Rum og glaspartier kan nemt ændres

Det er unægtelig en god fornemmelse at se den flotte renovering når vi samtidig ved, at vi med simple midler kan ændre på rummenes størrelser eller etablere nye med partier, der allerede er i bygningen. Det er måske ikke lige til at se det, men glaspartierne følger et fast modulprincip, og på den måde kan de nemt kombineres på kryds og tværs, uden at geometrien roder.

Rum og glaspartier kan nemt ændres

Genbrug sikres allerede i projekteringen

Når der projekteres glasvægge, kan man med simple metoder sikre, at glaspartierne kan genbruges andre steder i bygningen eller i en helt anden bygning. Det skyldes at ID85 kan tænkes som et legoklods-system og det er værd at nævne, at løsningen kan imødekomme brandkrav og høje lydkrav, uden at det påvirker profilsystem eller design. Og vi ved det jo godt. Vi skal blive meget bedre til at tænke i genbrug og gøre det, der skal til.

Tak for et stærkt samarbejde

”I forbindelse med ombygning af vores kontordomicil i Søborg har vi valgt Skandi-Bo A/S glasvægge til vores kontorer og mødelokaler. Jeres ekspertise inden for glasløsninger har gjort det til en sand fornøjelse at arbejde sammen med jer. Det er en stor hjælp for os, at I altid er så fleksible og imødekommende, uanset om vi bygger om, flytter en væg eller ønsker en ny løsning. Jeg sætter virkelig pris på, at vi altid kan regne med jer – både hvad angår kvaliteten af jeres arbejde og jeres pålidelighed. Det gør vores projekter lettere og giver os ro i maven.

Tak for et stærkt samarbejde! Jeg ser frem til flere spændende projekter sammen i fremtiden.”
Jesper Hansen, driftschef, ALFA Development A/S.

Profilsystemet ID85 fra Skandi-Bo A/S

Yderligere information: www.skandibo.dk, tlf. 5959 5054.

Mere om produktet DET STÆRKE - ID85 Brandglasvægge og døre

DET STÆRKE - ID85 Brandglasvægge og døre

SKANDI·BOs Brand serie er den optimale løsning, når brandsikkerhed er et afgørende parameter.

Glasrammedør

Glasrammedør

Døren er smal profil, brandgodkendt til EI 60 og lydisolerende

Læs mere

Træpladedør

Træpladedør

Døren er lydisolerende, brandsikker og fås i forskellige farver

Læs mere

Foldedør

Foldedør

Forener stilren æstetik med en kompromisløs funktionalitet.

Læs mere

Brandskydedør

Brandskydedør

Brandskydedøre med glasrammer og faste sidepartier

Læs mere

Bygningsdelsbeskrivelse Skandi-Bo ID85 Brandglasvægge og døre 2015.doc
SKANDI-BO Glasvægge og Døre DK
Skandi-Bo produktdatablad
Skandi-bo EPD

Referenceprojekter fra SKANDI-BO ® A/S

Arbejdernes Landsbank

Arbejdernes Landsbank

København K

Arbejdernes Landsbank startede op i 1919. Arbejdernes Landsbank ejes af LO-...

DTU Bygning 310

DTU Bygning 310

Nybygning | Lyngby-Taarbæk | 270 Mio.kr

Nybygning af undervisning & institution i Lyngby-Taarbæk på 6 etager . Selve ...

Middelgrundsfortet

Middelgrundsfortet

Ombygning | København | 120 mio.kr

Ombygning af feriecenter/-boliger svarende til 1 bygninger i København med 25...

Rigshospitalet - HovedOrtoCentret - Nord

Rigshospitalet - HovedOrtoCentret - Nord

Nybygning | København | 1200 mio.kr

Nybygning af hospital i København på 8 etager . Selve byggeriet er påbegyndt ...