Annonce – Dato 20 Apr 2023
Retrolooket hitter i både gamle og nye boliger.
Det oplever vi også i efterspørgslen på vores sortiment af uglaserede indendørs teglklinker. Farvespektret går fra sart sandgul over rødt til de mørkere grå og brune nuancer.
De uglaserede teglklinker skal ikke efterbehandles og kan bruges i både badeværelse, bryggers og husets øvrige rum samt på den udendørs trappe.
Der findes et væld af forskellige tilbehørsdele til klinkerne.
Rundt om badekarret med de cremehvide klinker på billedet har man bl.a. kreativt brugt trappeforkanter.
For yderligere oplysninger om farver og tilbehør, besøg vores hjemmeside: www.steffensten.dk eller ring på tf. 65 91 64 30.
Arkitekter og bygherrer har i stigende grad fået øjnene op for teglklinkens unikke kvalitet, æstetik og fremragende funktionalitet – særligt dens lange levetid og store genanvendelsespotentiale.
Hver klinke er helt unik. Fra det øjeblik leret udvindes, til det færdige produkt står klar, gennemgår det en fascinerende proces. De forskellige brændingsteknikker skaber et smukt og naturligt farvespil, der giver teglbelægningen et levende og karakterfuldt udtryk.
Ud over et bredt udvalg af nyproducerede klinker tilbyder vi også genbrugstegl i forskellige varianter. En del af vores sortiment er desuden Cradle to Cradle-certificeret, hvilket understreger vores fokus på ressourcebevidsthed og cirkularitet.
Anlægsarbejde | Middelfart Kommune | 25 Mio.kr
Anlægsarbejde af boligbyggeri m.m. i Middelfart Kommune . Selve byggeriet er ...
Produkt: Teglklinker
Anlægsarbejde | København S | 80 Mio.kr
Anlægsarbejde af universitet i København . Selve byggeriet er påbegyndt juli ...
Produkt: Teglklinker
Anlægsarbejde | København | 45 mio.kr
Anlægsarbejde af boligbyggeri m.m. i København. Selve byggeriet er påbegynd...
Produkt: Teglklinker