Annonce – Dato 13 mar 2025
De seneste energipolitiske tiltag, som den danske regering har vedtaget, gør det endnu nemmere for boligejere i Danmark at udskifte deres gas- eller olieopvarmningssystemer med fjernvarmeteknologi eller effektive varmepumper. Denne udvikling fremskynder den grønne omstilling betydeligt. Takket være sin stærke position og unikke rørsystemer til fjernvarme kan BRUGG Pipes støtte boligejere og industri på vejen mod bæredygtig varmeforsyning.
Danmark har gjort betydelige fremskridt i de senere år for at reducere sin afhængighed af fossile brændstoffer, især naturgas, og for at fremme overgangen til bæredygtige energikilder. En vigtig del af denne strategi er fremme af fjernvarme og varmepumper.
Danmark har sat sig som mål stort set at udfase fossile brændstoffer inden 2030 og reducere CO₂-udledningen med 70 %. Den nye energiaftale sigter mod at skifte omkring 200.000 husstande, der i øjeblikket stadig bruger naturgas til opvarmning, til fjernvarme eller alternative systemer inden 2028. Den danske regering planlægger også at forbyde afbrænding af naturgas til opvarmningsformål fra 2030. Fjernvarmeværker, der i dag stadig bruger gas, skal også skifte til alternative energikilder inden 2030/2035. I dag kommer omkring 77 % af den energi, der tilføres de danske varmenet, allerede fra vedvarende energikilder og spildvarme, hvilket understreger systemets bæredygtighed og miljøvenlighed.
At skifte til fjernvarmerør fra BRUGG Pipes giver mange fordele: høje energibesparelser, en betydelig CO₂-reduktion og maksimal fleksibilitet under konstruktionen. Det fleksible CALPEX-fjernvarmerør fra BRUGG Pipes er løbende blevet testet i løbet af de sidste syv år med de laveste lambda-værdier og er et oplagt valg til skiftet til fjernvarme - især i lyset af energiaftalen.
CALPEX ALU UNO/ /DUO minimerer varmetabet takket være den patenterede PUR-skumteknologi med en lukket cellestruktur, som giver en enestående isoleringsevne. Den optimerede isolering reducerer energiforbruget med op til 15 % om året og reducerer samtidig CO₂-udledningen betydeligt. Disse egenskaber er afgørende for en bæredygtig overgang til opvarmning og bliver endnu vigtigere med indførelsen af en CO₂-afgift på rumopvarmning og uændrede CO₂-kvoter. CALUPEX ALU UNO/DUO er derfor et fremtidssikret og energieffektivt valg.
De energibesparende rør fra BRUGG Pipes er kendetegnet ved deres høje materialekvalitet og fleksibilitet. CALPEX PUR-KING-rørene har en reduceret bøjningsradius, hvilket reducerer installationstiden betydeligt. De kan leveres i ruller med en længde på op til 400 meter, hvor konventionelle længder ofte er begrænset til maksimalt 100 meter. Det gør det særligt nemt at lægge lange forsyningsledninger og reducerer materialespild.
Hvert år udsættes de førende fjernvarmerør på det danske marked for omfattende tests. De udsættes for simulerede belastninger og mekaniske udfordringer for at vurdere deres holdbarhed over en periode på 30 år. BRUGG Pipes' rør har i flere år klaret sig særdeles godt i disse tests. Resultaterne viser, at varmetabet fra rørene forbliver minimalt i årtier, og at de også garanterer maksimal effektivitet på lang sigt.
Det patenterede CALPEX ALU med PEX-c flerlagsrør er et fleksibelt, kontinuerligt og selvkompenserende lavtemperatur-rørsystem med verdens bedste lambda-værdi på 0,0199 W/m*K.
Kontinuerlig driftstemperatur: maks. 80 °C
Driftstemperatur: maks. 95 °C (svingende)
Driftstryk: PN 10 Dimensioner: UNO Ø 20/25/32 mm
Rør: PEX-c / aluminium komposit isolering
Polyurethan (PUR)
Anvendelse: Forsyningsrør i bygninger i lokal- og fjernvarmenetværk
Sortiment: Alle dimensioner kan leveres på forespørgsel
Kontakt BRUGG Pipes-teamet for at få mere at vide om vores rørsystemer info.bpdk@brugg.com, tlf: +45 7020 495.
Et fleksibelt, kontinuerligt og selvkompenserende rørsystem til brugsvand
Til lave temperaturer, der kombinerer applikationer til opvarmning og brugsvand
Til lave temperaturer med verdens bedste lambdaværdi på 0,0199 W/m*K
Anlægsarbejde | Haderslev | 160 mio.kr
Anlægsarbejde af fjernvarme-/gasledninger i Haderslev . Selve byggeriet er på...
Produkt: Fjernvarmerør
Anlægsarbejde | Middelfart Kommune | 44 mio.kr
Anlægsarbejde af fjernvarme-/gasledninger i Middelfart Kommune . Selve bygger...
Produkt: Fjernvarmerør
Svendborgs fjernvarmenetværk står over for en større renovering og udskiftn...
Produkt: Fjernvarmerør
Brobyværk
Fjernvarme Fyn er ejet af Odense og Nordfyns Kommune og dækker ca. 97% af v...
Produkt: Fjernvarmerør