Annonce – Dato 13 mar 2017
Udvendig efterisolering af 34 boligblokke
Banebrydende projekt i Rødovre
Udvendig efterisolering af 34 boligblokke
Rødovre Boligselskabs storstilede renovering af afd. 5 og 10 med udvendig efterisolering og 25 mm teglskaller har vakt behørig opsigt. ”At bruge tegl på et så stort efterisoleringsprojekt er aldrig før set i Danmark,” fortæller STO-konsulent Tage Ludvigsen.
Projektet han taler om er Skoleparken 1 og 2 i Rødovre, 34 boligblokke fra 1940’erne, hvis 14.000 m² er blevet energioptimeret med udvendig isolering. Og fordi 1940’erne var en unik tid i dansk arkitektur, hvor traditionsrigt murerhåndværk satte Danmark på det arkitektoniske verdenskort, er det blevet gjort særligt omsorgsfuldt og med øje for æstetikken.
”Man ville fremtidssikre bygningerne, men uden at miste det oprindelige udseende, så vi fandt den helt perfekte sten, som ser nøjagtigt ud som den oprindelige mursten,” siger Tage og henviser til den StoBrick, der går under navnet ”Rød Blanding”. Med denne tynde facadebeklædning af ægte mursten bliver bygningerne efterisoleret, uden at det går ud over det klassiske murstensudseende. ”Det har STO gjort over hele Danmark, men at gøre det på 14.000 m² er nyt,” afslutter Tage begejstret.
Af de 34 boligblokke er de 20 blevet isoleret og beklædt både på facader og gavle, mens 14 boligblokke kun er isoleret og beklædt på gavlene. Pålsson Arkitekter var arkitekt og totalrådgiver på projektet, som håndværkerne påbegyndte arbejdet på i maj 2015 og som stod færdigt i slutningen af 2016.
Adresse: Skoleparken 1 og 2, Rødovre
Facadeareal: 14.000 m².
Bygherre: Rødovre Boligselskab
Arkitekt og totalrådgiver: Pålsson Arkitekter A/S
Hovedentreprenør: Enemærke & Petersen
Konsulent: Tage Ludvigsen
Facadesystem: StoTherm Mineral
Produkter: StoBricks - 572 ”Rød Blanding".
Yderligere information: www.sto.com og www.stodanmark.dk
København
Friluftsskolen er en del af Skolen ved Sundet. Begge er opført af arkitekt Ka...
Produkt: Akustiksystemer
Udv.renovering | København | 150 mio.kr
Udv.renovering af undervisning & institution i København på 4 etager . Selve ...
Produkt: Facadesystemer
Aalborg
KØH er placeret ved havnekaden i Aalborg Havn i den omdannede industrihavn. F...
Produkt: Facadesystemer
Nybygning | Aalborg | 103 Mio.kr
Nybygning af boligblokke i Aalborg med 110 lejligheder på 13 etager hvor den ...
Produkt: Facadesystemer