Annonce – Dato 4 mar 2025
Bevar det gamle udtryk i historiske bygninger med de originale kampesten
I gamle dage var det kun muligt at kløve kampesten, hvilket gjorde genanvendelsen af dem svær. I dag kan vi save de ødelagte sten nænsomt over, så de kan bruges andre steder, fx i en sokkel.
Det er netop det, vi har gjort i restaureringen af Kirkeladen ved Vor Frue Kirke i Kalundborg. Bygningen er cirka 850 år gammel, og da Slots- og Kulturstyrelsen afviste sognerådets ønske om at bygge nyt, måtte vi tænke cirkulært - bl.a. ved at finde ud af, hvordan vi får mest muligt ud af eksisterende materialer.
Da Vor Frue Kirke blev opført i omkring år 1170, talte man ikke om handicapvenlig adgang. Det er vigtigt, at trappen ikke stikker ud fra det øvrige, og derfor skal vi tænke kreativt i udførelsen, så trappen får den rette funktionalitet, men i et så tilsvarende udtryk som muligt. Et spændende projekt, der virkelig cementerer vigtigheden af at kunne balancere moderne metoder med traditionelt håndværk.
Læs mere om projektet og trappeløsningen her
Siden 1904 har Danstein fungeret som granitværk og stenhuggeri, og vi er et af Nordeuropas største granitværker. I mere end 120 år har vi hjulpet og rådgivet virksomheder, og vi har i dag noget af branchens nyeste teknologiske udstyr.
Vi kan altså dække alle behov, lige fra gamle traditioner til de nyeste metoder inden for stenhugning.
Kontakt Christian Nielsen på telefon 59 27 73 00 eller via e-mail: christian@danstein.dk, hvis du har brug for hjælp til et byggeprojekt.
En flise er i sig selv meget robust og kan holde i rigtig mange år. Men så snart et hjørne er knækket af, eller flisen har mistet sin facon, bliver anvendelsen begrænset - og det bliver desværre mange flisers endeligt. At en flise har mistet sin firkantede facon betyder dog langt fra, at vi behøver kassere den.
Faktisk åbner det nogle helt fantastiske døre, når en flise ikke længere lever op til idealet om skarpe kanter, vinkelrette hjørner og lige linjer.
Hos Danstein går vi højt op i genanvendelse af materialer, og derfor arbejder vi meget med brudfliser. En brudflise har masser af karakter og et væld af brugsmuligheder, som fx:
Er brudfliserne samme tykkelse, kan de også monteres på en betonvæg som både forstærkning og en forbedring af det æstetiske udtryk.
På samme måde som fx terrazzo og mosaik, giver brudfliser et varieret udtryk med masser spil, og det er en god måde at bryde med den ellers meget strømlinede og skarptskårne funkisstil, som dominerer byggerier i dag.
Der er ikke to brudfliser, der er ens, og derfor er hver sammensætning af brudfliser fuldstændig unik. Og så er der rig mulighed for at lege med størrelser, farver og materialer.
Læs mere om vores arbejde med brudfliser her
Skal du bruge brudfliser til dit næste byggeprojekt? Vi har Danmarks korteste leveringstider, fordi vi har eget produktionsudstyr og lager. Kontakt Christian Nielsen på christian@danstein.dk eller 59 27 73 00 for at høre mere om, hvordan vi kan hjælpe dig.
Er du håndværker? Privatperson? Projektleder? Uanset hvilken titel eller funktion du har, kan vi hjælpe dig med at håndtere dit stenarbejde. Vi hjælper bl.a. med:
Vi kan skære dine emner helt op til 3,8 x 2 m. uanset tykkelse, så uanset om du skal bruge sten til terrasse, gulv eller væg, klarer vi det uden besvær med vores eget produktionsudstyr.
Hos Danstein leverer vi gerne sten til jeres projekt. Granitsten og trappesten er blot få af mange typer sten, som vi kan hjælpe jer med. Vil du høre mere? Så fang os via din foretrukne kanal.
Få opgaven løst ordentligt – kontakt os i dag på telefon 5927 7300, e-mail info@danstein.dk eller udfyld kontaktformularen på vores hjemmeside, så kontakter vi dig.