Annonce – Dato 12 maj 2022
Skal sokkelrenden være tæt og overholde normen for afløbsinstallationer, så vælg ACO Drain® Multiline Seal-in!
ACO Multiline Seal-in er 100% tæt – også helt ind imod soklen! – Den standardmonterede pakning sikrer nemlig enkel og tæt installation. Den unikke kombination af ACO polymerbeton med EPDM-pakning, skaber den første fuldstændig tætte afløbsrende.
ACO Multiline Seal-in er et innovativt linjedræn, der, som det første på markedet, er helt vandtæt og dermed muliggør helt lukket håndtering af overfladevand. Seal-in er forsynet med specialudviklede pakninger, som tætner rendesamlingerne. Seal-in er så tæt, at det overstiger kravene i EU*. Derved er der ingen utætheder, som det opsamlede vand kan sive ud af. I stedet for transporteres al vand sikkert derhen, hvor det skal.
Det særlige glatte polymerbeton og designet gør Multilinerenden selvrensende. Samtidig betyder den patenterede pakning, at de enkelte moduler kan sættes sammen uden brug af fugemasse. Det gør installationen meget enklere i forhold til andre typer linjedræn. Multiline Seal-in er godkendt efter EU-standarden EN1433*. - Og ydeevnen overstiger markant kravene i denne standard.
Multiline Seal-in renderne findes i forskellige dimensioner så der altid er en løsning præcis til dit projekt.
Stærke og holdbare kvalitetsriste topper Multiline Seal-in. I serien indgår spalteriste, slidsriste, hulriste, maskeriste og ribberiste i plastik, støbejern, rustfrit- og galvaniseret stål. De findes i belastningsklasser A 15 til E 600 og har ACO boltfri låsesystem Drainlock®.
Desuden fås den helt specielle Brickslotrist, som gør det muligt at opnå en næsten usynlig installation pga. det helt smalle spalteindløb. Brickslot findes i galvaniseret og rustfrit stål.
Vil du have råd og vejledning til hvordan du installerer ACO Drain® Multiline Seal-in?
Du finder alt, hvad du skal bruge af information og kontaktoplysninger på aco.dk, og du kan kontakte vores kundeservice eller sælgere, som altid står til rådighed for at hjælpe dig med at finde det helt rigtige produkt.
Vi opdaterer løbende på Facebook, Instagram, LinkedIn og YouTube med alt det nyeste.
Rendeelement i ét stykke til belastningsklasse F900. Se hvordan det installeres.
Nybygning | Gentofte | 510 mio.kr
Nybygning af boligbyggeri m.m. svarende til 2 bygninger i Gentofte med 124 le...
Produkt: Linjedræn
Hørsholm
På Bolbrovej ved Stadion Allé i Rungsted Kyst er flere huse gennem en årrække...
Produkt: Opsamling af vand
Kastrup
Det aktive havnemiljø i Kastrup Lystbådehavn er klimasikret ved hjælp af en...
Produkt: Linjedræn